Niste konektovani. Konektujte se i registrujte se

Mrest Ancistrusa

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole  Poruka [Strana 1 od 1]

1 Mrest Ancistrusa taj Uto Jan 17, 2012 6:30 pm

joca93knj

Administrator
Administrator
Mrest Ancistrusa

Ove ribe nije tesko izmrestiti.
Jedino sto vam je potrebno je opremljen akvarijum od 50-tak litara i mali strpljenja.
Akvarijum mora da sadrzi grejac, filter (najbolje sundjer filter) i da ima dobru areaciju.
Moze da sadrzi podlogu i biljke ali nije neophodno za mrest.Temperatura za mrest od 23-27c.
Pored standardne opreme za mrest ovih riba je neophodna neka vrsta pecinice ili slicno.
Evo sta sam ja koristio :

Muzjaka i zenku je veoma lako razlikovati.
Kada postane polno zreo muzjak ima brkove :

A zenka ih nema :

Dok su mali je nemoguce odrediti pol.
Ukoliko imamo polno zrele ribe ubacimo ih u mresni akvarijum, i hranimo ih kupovnom hranom bogatom algama, kuvanim spanacem, krastavcem, zelenom salatom...
Zenka ce uz pristustvo muzjaka u akvarijumu poceti da puni svoj stomak sa ikrom.
Kada primetite da zenka izgleda debeljuskasto promenite 1/3 vode malo hladnijom odstajalom cesmovacom i to ce biti okidac za mrest.
Mrest se najcesce odigrava u toku nocnih sati.
Tada muzjak juri zenku po akvarijumu i uteruje je u kucicu, tu ona lepi ikru za zidove kucice a muzjak je oplodjuje. Nakon mresta zenka napusta kucu i tu se njena uloga u mrestu u potpunosti zavrsava, mozemo je prebaciti u drugi akvarijum a mozemo je i ostaviti zbog toga sto ancistrusi ne jednu svoje mlade.
Muzjak tada ostaje sam u kucici, cuva ikru i "provetrava" je (mase perajima gore dole da poveca cirkulaciju vode oko ikre da ne bi doslo do pojave plesni).

Muzjak moze da izbaci ikru iz akvarijuma u tom slucaju je nezno trebamo vratiti.

Iz ikre se izlezu malci nakon 4-5 dana (u zavisnosti od temperature).
Oni privh nekoliko dana imaju zumancnu kesu, tada ne uzimaju hranu.
Kada potrose zumancnu kesu malci izlaze iz kucice u potrazi za hranom.
Ishrana mladji je takodje laka jer oni jedu istu hranu kao i roditelji, takodje se preporucuje hrana biljnog porekla. Broj malaca zavisi od velicine i spremnosti zenke za mrest.

Ukoliko imate vise akvarijuma sa drugim ribama rasporedite mladj, jer mladj brze raste kada su odvojeno, ukoliko nemate nije nikakav problem kao sto sam vec rekao matice nece dirati mladj.
Jos nesto...
Pozeljno je imati mangro ili neki drugi panj, jer ancistrusi prosto obozavaju da vise po panjevima.

Pogledaj profil korisnika http://www.facebook.com/profile.php?id=100003369810535

2 Re: Mrest Ancistrusa taj Čet Jan 19, 2012 5:18 pm

Cishi

Urednik
Urednik
Svaka cast,jako lepo objasnjeno i lepo obavljeno,jedino ja imam tu nesrecu da imam dve zenke u Aq Very Happy

Pogledaj profil korisnika

3 Mrest Ancistrusa taj Sub Jan 21, 2012 10:04 pm

stefan062

Prolaznik
koliko ancistrusi moraju biti stari ili koliki primerci moraju biti da bi se mogli razmnozavati?

Pogledaj profil korisnika

4 Re: Mrest Ancistrusa taj Sub Jan 21, 2012 10:17 pm

Cuja

Urednik
Urednik
Polnu zrelost postizu sa oko godinu dana....

Pogledaj profil korisnika http://www.facebook.com/DjCuja http://www.facebook.com/profile.p

Sponsored content

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh  Poruka [Strana 1 od 1]

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu